Genel Olarak Eğitim ve Kurslar

Vakfımız ilk 2004 yılında Şişli’deki merkezinde oluşturduğu modern 2 sınıfta kurs faaliyetine başlamıştır. Mezunlarımız ve meslek sahiplerine açık olarak düzenlediğimiz kursumuzun ilki “Enflasyon Muhasebesi” kursu olmuştur. İktisadi İşletmemiz bünyesinde organize edilen söz konusu kurs okulumuz mezunu iş sahipleri dışında her kesime açık olmuştur.

Vakfımızın bilgisayar sınıfında ise Ofis Bilgisayar, Bilgisayarlı Muhasebe kurslarımız dönem dönem özellikle öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bunun dışında “Diksiyon”, “A’dan Z’ye Dış Ticaret”, “Bir Satıcı Doğuyor”, “Çağdaş Kalite Sistemleri”, “Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku” başlıkları altında programlanan kurslarımız ise 2006 yılı içerisinde ancak yeterli katılım düzeyi sağlandığında kısmen gerçekleşebilmiştir.

2004 yılında başlayan “Müfettişlik-Uzmanlık Giriş Sınavlarına Hazırlık Kursu” ise düzenli devam eder kursumuzdan biridir. Bunun dışında 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında fakülte kampuslarında düzenlediğimiz “Kişisel Gelişim Seminerleri” öğrencilerimizin yoğun katılımıyla devam etmektedir.

MÜFETTİŞLİK-UZMANLIK GİRİŞ SINAVLARINA HAZIRLIK KURSU
Vakfımız, İSTİVAK’ın fakültemiz mezunlarının geleceğe daha iyi hazırlanması konusunda yaptığı faaliyetlerden birisi de “MÜFETTİŞLİK-UZMANLIK GİRİŞ SINAVLARINA HAZIRLIK KURSU”dur.
Amacımız, fakültemiz öğrencilerinin bazı eğitim eksikliklerini ve fakülte bölümlerinde okutulan ders farklılıklarından kaynaklanan eğitim eşitsizliğini olabildiğince asgariye indirerek kaliteli kariyer hedeflerine kararlılıkla ulaşmalarına kolaylaştırmaktır.

Kurslarımız yaz sömestr döneminde başlamış ve her yaz devam etmiştir. Ayrıca öğrencilerimiz talebi üzerine 2007 kış sömestr döneminde de takviye kurs yapılmıştır. Vakıf olarak kursiyer öğrencilerimizi önceden yapılan başvurular içinden hem müfettişlik, uzmanlık mesleğini yapma konusunda iddialı olduğu kadar özellikle de son sınıfta okuyan öğrencilerimiz arasından seçmeye özen gösterdik.

Derslerimiz Şişli’deki idari merkezimizin bulunduğu yerde iki ayrı 25 kişilik sınıflarda yapıldı. Hafta için her gün 5 saatlik derslerin bir günlük bölümü ise kişisel sunumlara, konuk konuşmacılara ve çeşitli işyerlerindeki uygulamaları yerinde takip etmeye yönelik ziyaretlere ayrılmış oldu. 5 hafta devam eden kurs sonunda düzenlenen kokteyllerde kursiyer öğrenciler hocalarımız ve yöneticilerimiz ile kaynaşma fırsatı yanında, derslere %70 devam sağlayan öğrencilere de başarı sertifikası verildi.

Hazırlık kurslarımızı ;

2004 Ağustos ayında 47,

2005 Temmuz ayında 80,

2006 Temmuz ayında 37,

2007 Şubat-Mart ayında 27,

2007 Temmuz ayında 46,

2008 Temmuz ayında 21 öğrenci başarıyla tamamlamıştır.

Müfettişlik-Uzmanlık Giriş Sınavlarına Hazırlık Kursunun temel dersleri şunlardır:
-Makro İktisat
-Mikro İktisat
-Maliye
-Ticaret Hukuku
-Borçlar Hukuku
-Muhasebe
-Yönetim/Yöneticilik
-Liderlik/Girişimcilik
-Güncel Konular (Bireysel zaman yönetimi, kariyer seçimi, toplum içinde yaşamanın, iletişimin ve başarılı olmanın altın kuralları, dünyadaki ekonomik gelişmeler ve ekonomimizin kırılgan noktası, stratejik düşünme-planlama)
Kurslarımız sürecinde ziyaret eden kamu ve özel kuruluşların bazıları da şunlardır:
-İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
-Maliye Hesap uzmanları Kurulu
-Sermaye Piyasası Kurulu
-İş Bankası Genel Müdürlüğü
-İMKB
-Altınyıldız Mensucat Fabrika A.Ş
-CNN-Kanal D-Star TV

Müfettişlik-Uzmanlık sınavlarına hazırlık kursu için vakfımız her yılın mayıs ayında fakültemiz kampusleri ve web sayfasında duyuru yapmaktadır.

Kurslara katılmak isteyen öğrencilerimizin söz konusu duyuruları takip ederek, başvuru formu eşliğinde vakfımıza müracaat etmesi gerekmektedir.

Kurs ders ücretleri dahil kurs masrafları vakfımız tarafından karşılanmakta kursiyer öğrencilerimizden sadece sembolik bir ücret alınmaktadır.